Przejdź do głównej zawartości

Chlebek na domowym zakwasie z płatkami owsianymi i ziarnami Chia.






www.swiatmojejk.blogspot.com













www.swiatmojejk.blogspot.com













Witam serdecznie.

Dziś chciałabym Wam zaproponować kolejną,moją odmianę na pyszny, domowy chlebek.
Małymi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych i taki domowy, pachnący, chrupiący chlebek na stołach oprócz pysznych potraw uważam za bardzo dobry pomysł.
Wiem ze niektórzy boją się chlebków na zakwasie a właściwie samych zakwasów, dlatego też podawałam juz kilka krotnie przy okazji pozostałych moich wpisów o chlebkach jak podejść do zakwasu krok po kroku. Nie jest to naprawdę nic trudnego i jeśli będziecie tylko chcieli na pewno Wam też pięknie wyrosną ( odsyłam do postu w którym opisuje po kolei jak wyhodować i dokarmiać zakwas : tutaj - klik ).
Taki zakwas możecie zacząć hodować już dziś i mieć przygotowany w lodówce do Waszych chlebków.
Naprawdę warto - zapraszam.








Składniki : 



  • 450 g zakwasu wyhodowanego 
  • kilka łyżek mąki pszenno-żytniej z orkiszem do dokarmienia końcowego ( możecie użyć dowolnej mąki chlebowej )
  • 800 g mąki chlebowej typ 1050
  • ok. 750 ml wody ( czasem mniej - u mnie zwykle 500 ml przy tej mące wychodzi )
  • 1 kubek płatków owsianych
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżki suszonej cebulki
  • 4 łyżki ziaren Chia
  • opcjonalnie odrobina dowolnych ulubionych zioł







Sposób przygotowania.




Zacznę od tego że zakwas który odmierzycie z wyhodowanego powinien mieć co najmniej 8 dni aby był silny i ładnie wyrastał Wam chleb.
Taki odmierzony zakwas jeśli jest prosto z lodówki to zostawiamy jakieś 30 minut w pokojowej temperaturze.
I teraz w sumie jest gotowy do użycia , ja jednak dokarmiam go jeszcze kilkoma łyżkami mąki pszenno - żytniej. Ilość musicie dodać na oko - aby masa była gęsta.
Tak dokarmiony zakwas oprószam lekko mąką i zostawiam pod bawełnianą ściereczką na ok. 3 godzin.
Pamietajmy ze wyrabianie chleba nie lubi zimna i przeciągów.
Możecie nastawić taki zakwas rano i po południu spokojnie zabrać się za chleb.
Zakwas pięknie podwoi swoją objętość.
Zabieramy się za wyrabianie chleba.
Do misy miksera z hakiem do wyrabiania ciast odmierzamy : mąkę + wyhodowany i wyrośnięty zakwas + płatki owsiane + sól + cukier + suszoną cebulkę + ziarna Chia + część z przygotowanej wody = mieszamy wyrabiając dokładnie na niskich obrotach na gładkie ciasto.
Wodę dodajemy pod koniec jeśli stwierdzimy że ciasto jest zbyt suche - często mąka nie potrzebuje całej ilości którą podaje - wszystko zależy od rodzaju mąki, wilgotności itd.
Wyrobione ciasto oprószamy lekko mąką i odstawiamy pod przykryciem do wyrastania na 1 i 1/2 godziny w ciepłe i nie przewiewne miejsce.
Po tym czasie delikatnie odklejamy brzegi - po kawałku i zakładamy ciasto wyciągnięte do środka. Tak po kawałku dookoła całego ciasta.
Zostawiamy do wyrastania jeszcze na 30 minut.
Przygotowujemy w miedzy czasie 2 keksówki = ja smaruje zawsze smalcem i posypuje bułką tartą wtedy chlebki same wyskakują z foremek i są super chrupiące i wypieczone.
Wyrośnięte ciasto porcjujemy i rozkładamy na 2 keksówki.
Górę wyrównujemy i spryskujemy delikatnie woda.
Ostatni raz zostawiamy je w ciepłym miejscu do wyrastania = mają porządnie wyrosnąć aż po brzegi foremek. U mnie to ok. 2 godziny.
Piekarnik nastawiamy na 230 stop. C. Jeśli macie możliwość nastawcie na pieczenie z parą, jeśli nie to na dnie piekarnika dobrze jest włożyć małe naczynie z wodą.
Do nagrzanego piekarnika wkładamy chlebki i od razu zmniejszamy grzanie na 210 stop. C.
Pieczemy 50 - 55 minut.
Po opukaniu dołu chlebki wydają głuchy dźwięk - to zawsze dobry znak :).
Studzimy całkowicie - jeśli wytrzymacie :))
Chlebki możecie także zamrozić zaraz po ostudzeniu. Kiedy będziecie mieli na nie ochotę wyciągacie wcześniej na blat i zostawiacie do temperatury pokojowej - będą tak samo świeże jak wyjęte z pieca.
Gotowe.
Zachęcam do upieczenia!
Polecam i pozdrawiam serdecznie.












www.swiatmojejk.blogspot.com











www.swiatmojejk.blogspot.com






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Drożdżówki z jagodami.

www.swiatmojejk.blogspot.com www.swiatmojejk.blogspot.com Witam serdecznie. Od powrotu z wakacji czekały nasze zbiory :) aż znajdę chwilkę i w końcu przygotuje te mega pychotki. Uwielbiam jagody i gdy tylko nadarzyła się okazja aby je zamrozić w większych ilościach oczywiście z niej skorzystałam. Póki lato jeszcze trwa i jest sezon to nie ma jakiegoś może większego problemu ale gdy tylko skończy się sezon ceny potrafią zniechęcić. Skorzystałam - po-paczkowane w mniejsze porcje pomroziłam i teraz przygotowałam pulchniutkie i pyszne drożdżówki z jagodami.:) Przepis mega prosty i szybki - na pewno warty przygotowania. W Waszych domach pięknie będzie pachniało i na pewno skusicie wielu do skosztowania. Zapraszam po przepis. Składniki :  na ciasto :  600 g mąki 40 g świeżych drożdży 90 g masła 2 jajka 1 kubek mleka 1/2 kubka cukru 2 łyżeczki ext...

Drożdżowe z jagodami = duża blacha.

Witam serdecznie . Dziś duża blacha ! = jak szaleć to szaleć. Ciasto rodzinne i dla wszystkich. Kruszonka mega chrupiąca, do tego soczyste borówki a pod spodem puszyste i mięciutkie ciasto. Doskonałe do śniadania, do kawy, na podwieczorek czy nawet kolacje w tak piękne, słoneczne i ciepłe już wieczory. Możecie część ciasta zamrozić lub rozdać po kawałku, rodzine i znajomym :). Przepis jest bardzo stary i nie co inaczej niż zazwyczaj ciasto drożdżowe jest przygotowywany ale pyszne, dlatego dodaje go tutaj i dziele się z Wami. Zapraszam do pieczenia = koniecznie wypróbujcie :). Składniki :  ( proporcja na dużą blachę standardową do piekarnika ) 2 opakowania świeżych drożdży ( 2 kostki po 40 g ) 10 łyżek cukru 5 jajek ( żółtka i białka osobno ) 800 do 900 g mąki ( 400 g mąki pszennej typ 450 + 400 g mąki orkiszowej  = możecie użyć samej pszennej)  100 g masła rozpuszczonego  kubek mleka ok. 300 - 400 g...

Mini serniczki a la Maxi King

Witam serdecznie. Mam dziś dla Was super deser. Uzależniający :). Już od pierwszego kęsa będziecie szczęśliwi. Kremowe, śmietankowe nadzienie z niespodzianką w środku, w postaci toffi a całość pokryta czekoladą, chrupiącymi ciasteczkami i orzeszkami. Samo przygotowanie nie jest trudne i nie wymaga pieczenia. Przygotować możecie te deserki w blaszkach od muffinek lub od mini muffinek = wtedy będą malutkie na kęsa. Pasują na każdą okazje i przyjęcia. Możecie też zrobić je, jako prezent z okazji zbliżającego się Święta Mamy... Święta Taty... Dnia Dziecka. Koniecznie wyprobujcie - zapraszam po przepis. Składniki :  ( z ilosci podanych w przepisie wyjdzie Wam 24 szt. w formach do muffinek lub więcej jeśli wybierzecie mini foremki ) 250 g herbatników czekoladowych  100 g masła 100 g czekolady z orzechami 200 g mleka 200 g cukru pudru 250 g masła 100 ml śmietany kremówki 450 g mleka w pros...